ANDRZEJ WRONA / RZEŹBA

25 sierpnia 2017 18:00 - 20 września 2017

ANDRZEJ WRONA / RZEŹBA
Andrzej Wrona urodzony w 1959 r. w Wadowicach.

Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

W 1987 r. uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale rzeźby w pracowni prof. Adama Smolany oraz prof. Stanisława Radwańskiego. Po studiach rozpoczął samodzielną działalność artystyczną. Mieszka i pracuje w Tomicach koło Wadowic.  Głównie zajmuje się rzeźbą (rzeźba figuratywna) w drewnie. W swojej twórczości skupia się na postaciach ludzkich często  w relacji ze zwierzętami. Tworząc przedstawienia realistyczne unika anegdoty na rzecz bezczasowości i nieprzemijalności. Stosuje często świadomie sprymitywizowaną formę dla uzyskania pożądanego wyrazu. Bardzo istotne znaczenie w rzeźbach ma kolor, który podkreśla ich ekspresję. Ważne są wzajemne relacje stojących obok siebie elementów kompozycji. Inspiruje się sztuką romańską, dawną sztuką ludową z zachowaniem otwartości na najnowsze dokonania artystów. Oprócz drewna tworzy również w brązie (tematyka związana z przedstawieniami cyrkowymi).
Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, głównie za granicą (Niemcy, Francja, Belgia, Czechy, Węgry). Uczestniczył w plenerach rzeźbiarskich we Francji i na Węgrzech. Większość prac znajduje się w prywatnych kolekcjach.

Wystawa czynna od 25 sierpnia do 20 września

foto:fotogorlice.pl