ALFRED SIKORA - MALARSTWO

29 maja 2015 18:00 - 01 lipca 2015 06:00

Dwór Karwacjanów

ALFRED SIKORA - MALARSTWO
ALFRED SIKORA – ur.w 1948 r. w Przemyślu. Uczęszczał do Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Sędziszowie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące i Policealne Studium Reklamy i Marketingu w Warszawie.
Od 1970 r. pracował jako dekorator w przemyskim PPS i rzeszowskim Zarządzie Aptek Zakładowych POLMO. Zorgainzował kilkanaście wystaw indywidualnych prezentując na nich malarstwo i metaloplastykę. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, w tym Gorlickiego Środowiska plastycznego. Wspólnie z przyjaciółki - artystami malarzami: Wojciechem Sarneckim i Stanisławem Suchym brał udział w przedsięwzięciach artystycznych w zakresie wystroju wnętrz i malarstwa ściennego. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień artystycznych m.in. w latach 2013 i 2014 na dorocznym Salonie Gorlickiego Środowiska Plastycznego. Uprawia malarstwo, rysunek i metaloplastykę.

„Malarstwo Alfreda Sikory jest istotną częścią jego życiowych wyborów. Absolwent Liceum Plastycznego i Policealnego Studium Reklamy postanowił w młodości zostać artystą. Decyzji tej nie zmienił mimo wielu przeciwności i wielu zajęć, które przyszło mu wykonywać „dla chleba”. Amedeo Modigliani, w jednym z wywiadów powiedział „…maluję ludzi, bowiem pejzaże nie mają duszy…”. Pejzaże Alfreda Sikory, zwłaszcza weduty rodzinnego Przemyśla, są niezwykle emocjonalne. Ich malarska ekspresja zawiera właśnie tę słynną „duszę”. Twórczość Alfreda Sikory, dojrzałego już wiekiem artysty ujmuje młodzieńczą świeżością i wiarą w magiczną moc koloru. Ostatnie artystyczne sukcesy artysty, są w pełni zasłużone.(Z. Tohl)

Wystawa czynna do 1.07.

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Codziennie w godz. 8:00-18:00