“100 ROCZNICA BITWY GORLICKIEJ – UDZIAŁ LOTNICTWA W PRZEŁAMANIU FRONTU”

24 kwietnia 2015 19:00 - 25 maja 2015 01:00

“100 ROCZNICA BITWY GORLICKIEJ – UDZIAŁ LOTNICTWA W PRZEŁAMANIU FRONTU”
realizacja w ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecie I wojny światowej” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Wystawa "100 rocznica bitwy gorlickiej - udział lotnictwa przełamaniu frontu" przygotowana przy współpracy Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Prezentowana będzie w Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy "Kasztel w Szymbarku" od 24.04.2015 do 25.05.2015 roku.
Celem wystawy jest przedstawienia losów jednej z najbardziej znaczących bitew okresu Wielkiej Wojny. Bitwy o tyle ważnej bo nazywanej przez historyków i znawców tematu jako Małe Verdun. Celem wystawy jest zaprezentowanie na kilkunastu planszach tła historycznego wybuchu Wielkiej Wojny. Na kolejnych planach przedstawiona zostanie sytuacja strategiczno-operacyjną przed jej wybuchem. Ważnym aspektem będzie podkreślenie i przedstawienie roli lotnictwa w czasie tej wydawałoby się walki pozycyjnej. Walki trwającej na terenie Gorlic przez pół roku. Na ostatnich planszach zostanie przedstawiony cmentarny okręg III Gorlice, który jest milczącym świadkiem tej największej małopolskiej bitwy Wielkiej Wojny. Teksty wystawy sporządzone zostały w oparciu o literaturę tematu: Michał Klimecki, „Gorlice 1915”, wyd. Bellona 2009, Andrzej Piecuch „Cmentarze z pierwszej wojny światowej w Beskidzie Niskim”, wyd. GONDWANA 2014, Marian Zgórniak, „1914—1918 Studia i szkice dziejów I wojny światowej”, Kraków 1987, Krzysztof Wielgus, „Lotnisko pierwszej pocztowej linii lotniczej na świecie w Brzesku Okocim”, "Z galicyjskich pól wzlotów. Początki poczty lotniczej", Red. Robert Panek, Krzysztof Wielgus. Materiały fotograficzne wykorzystane przy tworzeniu plansz wystawy pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wykorzystane materiały fotograficzne jeszcze dokładniej ukazują ogromne znaczenie tejże bitwy dla mieszkańców Gorlic i całego województwa małopolskiego.

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek: nieczynne