XIX wieczna szopka bożonarodzeniowa w Kasztelu

18 grudnia 2015 - 18 stycznia 2016

XIX wieczna szopka bożonarodzeniowa w Kasztelu
Dzięki uprzejmości Muzeum PTTK w Gorlicach w dniach od 18. 12 2015 do 18. 01. 2016 w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku” eksponowana będzie niezwykła szopka bożonarodzeniowa.

Skąd wzięła się tradycja szopki bożonarodzeniowej?
Za twórcę tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej uznawany jest żyjący w XIII wieku św. Franciszek. Ale zwyczaj jest dużo starszy. Po raz pierwszy szopka pojawiła się Betlejem już w 330r. n.e. . Tradycja dotarła z Betlejem do Rzymu. Pierwsza rzymska szopka stanęła w Bazylice Matki Bożej Większej. To przy niej papież celebrował wigilijną mszę świętą. Dziś to właśnie Włochy nazywane są ojczyzną szopek. W 1223r. w swojej pustelni w Greccio wystawił razem z pobliskimi mieszkańcami inscenizację wydarzeń z związanych z narodzinami Jezusa. Stąd często nazywa się świętego ojcem współczesnej tradycji szopkarskiej. Mijały wieki a bożonarodzeniowe szopki przechodziły przeróżne modyfikacje. Symbolika i przesłanie zostało jednak niezmienne do dziś. Największy rozkwit tej wigilijnej tradycji nastąpił w XVIII w. Wtedy szykowano je z prawdziwym rozmachem -  postacie wykonywano z wosku, terrakoty, drewna czy kamienia. Najważniejsze jednak pozostaje niezmienne przesłanie sprzed ponad dwóch tysięcy lat, że w ubogiej szopie przyszedł na świat syn Boga.
Eksponowana w kasztelu XIX wieczna szopka zachwyca bogactwem i misterną konstrukcją stanowiąc małe dzieło sztuki.
Szopkę obejrzeć można w dniach od 18. 12 2015 do 18. 01. 2016 we foyer Kasztelu w Szymbarku.
Serdecznie zapraszamy.

Sezon letni: maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
soboty i niedziele 10:00 - 18:00

Sezon zimowy: październik- kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

Opening times
Summer season: May - Setpember
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Saturday & Sunday 10:00 - 18:00

Winter season: October - April
Monday - Friday  9:00 - 16:00

Last admission 30 minutes before closing.

Bilety wstępu / Tickets
bilet wstepu / ticket - 5 zł/os.
grupowy bilet wstępu / groups - 4 zł/os. (dla grup od 25 - 50 os.)
opłata przewodnicka - 25 zł
bilet "Karta Dużej Rodziny" – 2,50 zł/os.
dzieci do lat 7 - wstep wolny