XIX wieczna szopka bożonarodzeniowa w Kasztelu

18 grudnia 2015 - 18 stycznia 2016

XIX wieczna szopka bożonarodzeniowa w Kasztelu
Dzięki uprzejmości Muzeum PTTK w Gorlicach w dniach od 18. 12 2015 do 18. 01. 2016 w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku” eksponowana będzie niezwykła szopka bożonarodzeniowa.

Skąd wzięła się tradycja szopki bożonarodzeniowej?
Za twórcę tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej uznawany jest żyjący w XIII wieku św. Franciszek. Ale zwyczaj jest dużo starszy. Po raz pierwszy szopka pojawiła się Betlejem już w 330r. n.e. . Tradycja dotarła z Betlejem do Rzymu. Pierwsza rzymska szopka stanęła w Bazylice Matki Bożej Większej. To przy niej papież celebrował wigilijną mszę świętą. Dziś to właśnie Włochy nazywane są ojczyzną szopek. W 1223r. w swojej pustelni w Greccio wystawił razem z pobliskimi mieszkańcami inscenizację wydarzeń z związanych z narodzinami Jezusa. Stąd często nazywa się świętego ojcem współczesnej tradycji szopkarskiej. Mijały wieki a bożonarodzeniowe szopki przechodziły przeróżne modyfikacje. Symbolika i przesłanie zostało jednak niezmienne do dziś. Największy rozkwit tej wigilijnej tradycji nastąpił w XVIII w. Wtedy szykowano je z prawdziwym rozmachem -  postacie wykonywano z wosku, terrakoty, drewna czy kamienia. Najważniejsze jednak pozostaje niezmienne przesłanie sprzed ponad dwóch tysięcy lat, że w ubogiej szopie przyszedł na świat syn Boga.
Eksponowana w kasztelu XIX wieczna szopka zachwyca bogactwem i misterną konstrukcją stanowiąc małe dzieło sztuki.
Szopkę obejrzeć można w dniach od 18. 12 2015 do 18. 01. 2016 we foyer Kasztelu w Szymbarku.
Serdecznie zapraszamy.

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł