There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2015/11.09-nagroda

Wyróżnienie - I Ogólnopolska Gala Europejskich Dni Dziedzictwa

05 listopada 2015

Opole

Wyróżnienie dla Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w uznaniu za zaangażowanie w organizację 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce "Utracone dziedzictwo"

5 listopada 2015 r. w Opolu odbyła się I Ogólnopolska Gala Europejskich Dni Dziedzictwa podsumowująca 23. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas Gali zostały wręczone wyróżnienia organizatorom EDD oraz marszałkom województw w uznaniu za zaangażowanie w promocję EDD i wspieranie działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.
Zgodnie z decyzją koordynatora regionalnego EDD w woj. małopolskim, Pana Bogusława Sobczaka ze Stowarzyszenia Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych podczas Gali wyróżniono 5 przedstawicieli z woj. małopolskiego, którzy przyczynili się do tegorocznego sukcesu EDD w regionie, a co za tym idzie również w kraju. Wśród niminowanych znalazła się m.in. Pani Ewa Piotrowska-Kukla z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, która organizowała EDD w Szymbarku

Więcej informacji oraz relacja online

Europejskie Dni Dziedzictwa to kampania promująca dziedzictwo, do której Polska przyłączyła się 23 lata temu. Jej idea narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa upłynęła pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Organizatorzy EDD zwrócili uwagę na potrzebę zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, przywołali pamięć o utraconych zabytkach, dziełach sztuki, ginących zawodach, a także o dziedzictwie emocjonalnie bliskim – starych fotografiach, pamiątkach rodzinnych, tradycjach.
W ramach EDD w roku 2015 odbyło się niemal 2 tysiące wydarzeń na terenie całego kraju, w którym wzięło udział ponad 320 tysięcy uczestników.
Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie http://edd.nid.pl

autor zdjęć - Sławomir Mielnik

{gallery}galerie/2015/11.09-nagroda{/gallery}