<< Cofnij

EKSPRESJONIŚCI Z GROLLÉ FINE ART GALLERY

Wystawy

04 września 2015 18:00 - 18 września 2015

Dwór Karwacjanów

EKSPRESJONIŚCI Z GROLLÉ FINE ART GALLERY
Artyści z Galerii Sztuk Pięknych Grolle/Winnipeg, Kanada
www.grollefineart.com


alt
Prezentacja o mieście Winnipeg, Prowincji Manitoba, państwie KANADA, skąd pochodzą Artyści

Ludolf Grollé jest zarówno twórcą jak i entuzjastą sztuki, który ją tworzy i promuje z nieposkromioną pasją i miłością. W tym celu Pan Grollé wyemigrował z Europy do Kanady, gdzie w 2014 roku otworzył na kanadyjskich preriach swoją własną galerię sztuki.

„Nie chcę podążać za rynkiem, chcę go rozwijać”- mówi Ludolf Grollé - „Mam swój własny model biznesowy. Chciałbym pomagać innym artystom poprzez dostrzeganie ich wizji, tego kim są jako artyści. Chcę im pomagać rozwijać się zawodowo oraz promować poprzez prezentację i sprzedaż ich prac.”

Galeria Grollé Fine Art w Winnipeg, w prowincji Manitoba w Kanadzie jest jedną z najnowocześniejszych i najpiękniejszych galerii sztuki w centrum Winnipeg.
Jest to jedna z niewielu galerii w Ameryce Północnej prowadzona przez profesjonalnego artystę, która jest otwarta dla artystów wywodzących się z różnych krajów.

Galeria jest marszandem profesjonalnych artystów, którzy zostali wybrani osobiście przez Ludolfa Grollé. Związek między nimi musi odpowiadać obu stronom.
Grollé Fine Art jest dumna z możliwości promocji oraz sponsorowania tych kilku wspaniałych artystów na wystawie, której gospodarzem jest Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach.

Dyrektor Galerii – pan Ludolf Grollé miał wielkie szczęście spotkania i zainspirowania do projektu polskiej wystawy przez Panią Małgorzatę Świtała (malarkę surrealistkę, której prace były wystawiane na całym świecie, a także na wystawie w Dworze Karwacjanów). Pani Świtała udzieliła jakże cennych rad odnośnie selekcji prac, które będą prezentowane na wystawie w Gorlicach. Małgorzata Świtała jest w składzie kadry kierowniczej w Grollé Fine Art zajmując się promocją oraz organizacją wystaw.

Ze względu na wielokulturowość Kanady, wszyscy Artyści, których dzieła będą prezentowane w Dworze Karwacjanów w Gorlicach posługują się ponadnarodowym, uniwersalnym językiem sztuki, stanowiącym istotę ich twórczych wypowiedzi. 

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu: 
Inga Torfadottir /Islandia – artysta grafik i ceramik
Manny Martins-Karman/Portugalia artysta malarz
Clyde Finlay/Wielka Brytania – artysta malarz
Ludolf Grollé /Kanada – artysta malarz (potomek Hugenotów)
Małgorzata Świtała/Kanada – artysta malarz

Gościnnie, ze względu na międzynarodowy zasięg galerii Grollé, prezentujemy Państwu „DETINE”, wybitną malarkę z Francji.

Szanowni Państwo, 
Wszyscy jesteśmy szczęśliwi z możliwości wystawiania swych prac w Polsce, ciesząc się ze wspólnego spotkania braci i sióstr – osób połączonych wspólną miłością do sztuki oraz jej wyjątkowości. Miłością, która wzmacnia nasze innowacyjne pojmowanie ekspresjonizmu.
Artyści z Grollé Fine Art Gallery

Wernisaż uświetnił koncert pani Marioli Plazak-Ścibich z Opery Śląskiej w Bytomiu przy akompaniamencie pani Wandy Kołodziejczyk. 

MANNY MARTINS-KARMAN
Manuela Martins-Karman (Manny) urodziła się w 1963 roku w Faro w Portugalii. Specjalizuje się w dyscyplinach wizualnych sztuk plastycznych. Manny ukończyła Red River Community College na Wydziale Projektowania Graficznego z dodatkowym fakultetem: rysunek z natury. Właśnie tam nauczyła się przywiązywać uwagę do kształtów i analizy przestrzennej. Inspiruje się twórczością Franza Kline’a, Markia Rothko, Jacksona Pollocka oraz innych artystów uprawiających abstrakcyjny impresjonizm. Jej abstrakcyjne prace podkreślają oraz wyrażają intensywne emocje. 
Można je znaleźć zarówno w publicznych, jak i w prywatnych kolekcjach sztuki. Manny aktualnie mieszka i tworzy w Winnipeg w prowincji Manitoba w Kanadzie.

INGA TORFADOTTIR
Jako rytownik, ceramik i pedagog osiedliła się w Winnipeg w prowincji Manitoba ponad 25 lat temu, kiedy to w 1976 roku wraz ze swoją rodziną przeprowadziła się z Islandii do Kanady, gdzie obecnie mieszka i tworzy. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Reykjaviku/Islandia, gdzie w latach 1968-72 studiowała na Wydziałach Plastycznym i Projektowania. Po przyjeździe do Kanady zajęła się działalnością artystyczną jako twórczyni ceramiki i instruktorka w Stoneware Studio w Winnipeg. W 2000 wstąpiła do Manitoba Printmakers Assocation w 2000 roku, prowadząc w Martha Street Studio w Winnipeg warsztaty i kursy rytownictwa. Jej ulubioną techniką jest monoprinting, ale korzysta ona również z innych metod, tworząc linoryty i akwaforty. "Moją inspiracją jest obserwacja natury i miłość do niej, również moje głęboko zakorzenione zainteresowanie nordycką mitologią". Jej prace znajdują się w wielu prywatnych i publicznych galeriach takich jak Winnipeg Art Gallery czy galerie w budynkach rządowych Manitoby, Korei Północnej i Islandii. Wystawia zarówno w kraju, jak i poza jego granicami od 1987 roku.
www.ingatorfadottir.com

CLYDE FINLAY
Urodził się i mieszka w Winnipeg w prowincji Manitoba w Kanadzie. Po zakończeniu długoletniej pracy w Departamencie Sprawiedliwości w 2007 roku, ukończył w latach 2007-08 studia na kierunku sztuki piękne. Z pasją uczestniczył w edukacyjnych warsztatach związanych ze sztuką, plenerach artystycznych korzystając z pomocy organizacji promujących sztukę. Przedstawiał własne prezentacje przed stowarzyszeniami artystycznymi oraz nauczał sztuki. Zachowując różnorodność form przekazu wystawiał swoje prace w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w kilku krajach w Europie. O sztuce Clyde'a ukazało się wiele artykułów i publikacji prasowych. Brał udział w warsztatach kartograficznych organizowanych przez Uniwersytet Manitoba oraz Winnipeg Art Gallery w Brooklynie w Nowym Jorku. W latach 2001-2008 uczestniczył w sympozjach twórczych w Chicago, Minneapolis, Nowym Jorku, Los Angeles i w Kanadzie.
http://www.imagineartbyclydedfinlay.com

LUDOLF R. GROLLE 
Urodzony w 1953 roku Ludolf wychowywał się w Europie i kształcił w Wielkiej Brytanii. Ludolf zaczął malować już w młodości i studiował sztuki plastyczne w Londynie w Camden Arts Centre i w Art School w Chelsea. Był nauczycielem plastyki - rysunku i malarstwa - w Londynie i Amsterdamie. Uprawia sztuki plastyczne, literaturę i filozofię. Prace Ludolfa były prezentowane w Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Los Angeles i Chicago, gdzie zostały ciepło przyjęte zarówno przez publiczność, jak i krytyków. W 2002 roku Ludolf przeprowadził się do Kanady i na stałe osiedlił się w Winnipeg.
Nikt mu nie dorównuje w unikalnej metodzie mieszania trzech podstawowych barw, dodawaniu czerni i bieli oraz korzystaniu z różnorodnych technik. Prace Ludolfa na papierze przypominają wymyślne druki, mimo że każda z tych prac jest ręcznie namalowana. Malowane pędzlem oraz rolką kolorowe płaszczyzny tworzą fascynującą paletę odcieni. Prace na płótnie prezentują fascynującą wizję, dusza artysty przenika do najgłębszych warstw, zapewniając efekt końcowy, który pozostawia wszystkich - bez wyjątków - zauroczonych tajemnicą, która kryje się w każdej z prac. Głębia i tekstura są osiągane bez użycia gipsu, gruntu malarskiego czy innych materiałów, a mimo to faktura i efekt przywodzą na myśl enkaustykę i inne techniki. Ludolf nie powiela swoich dzieł; uważa on, że każdy w swoim życiu powinien mieć możliwość posiadania przynajmniej jednego dzieła artystycznego, które jest w przystępnej cenie i formie.
www.grollefineart.com

MAŁGORZATA ŚWITAŁA
Małgorzata Świtała (Smolenski) urodziła sie w Kanadzie w 1960 roku. Mieszka w Winnipeg (prowincja Manitoba). Od 1982 roku studiowała na Wydziale Sztuki Użytkowej w Red River College, a także w pracowni malarstwa Winnipeg Art Gallery, pod kierunkiem Wandy Koop.
Przez wiele lat Artystka pracowała jako projektant grafiki i ilustrator, zanim powróciła do swojej pierwszej miłości – malarstwa. W latach 2005 – 2006 wzięła udział w Międzynarodowym Polonijnym Plenerze Malarskim “Wschód – Zachód” w Małopolskiej Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach.
Od 2006 roku uczestniczy w międzynarodowych konkursach i przedsięwzięciach plastycznych m.in.: w Reykjanesby (Islandia) i w Sankt Petersburgu (Rosja). Zorganizowała indywidualne wystawy w Krakowie i w Milwaukee (Stany Zjednoczone) oraz w Kanadzie.
Małgorzata Świtała jest członkiem korespondentem Stowarzyszenia Artystów Kanadyjskich (The Society of Canadian Artists) i Reprezentacji Artystów Kanadyjskich (CARFAC – Canadian Artists Reprezentation).
Artystka jest stypendystką Prowincji Manitoba (Manitoba Arts Council) i Rady Artystycznej Miasta Winnipeg (Winnipeg Arts Council). Jest laureatką nagród i wyróżnień artystycznych. Zrealizowała wiele prac na zlecenia prywatne i publiczne.
Jej dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Ameryce Północnej, Europie i Brazylii. Od początku roku 2014 jest reprezentowana przez Galerię Sztuk Pięknych Grolle w Winnipegu.
www.margaretswitala.com

DETINE
Urodzona 17 stycznia 1962 roku na południowym zachodzie Francji skąd się wywodzi, Detine dorastała w rodzinie, w której sztuka jest wszechobecna, tak poprzez muzykę i teatr jak i malarstwo.
Początkowo uprawiała figuratywne malarstwo pastelowe.
Chociaż wypowiada się również w malarstwie za pomocą abstrakcji, to wciąż inspiruje się twórczością Degasa, Turnera, Moneta, Utrilla... Późniejsze spotkanie z dziełami Georges’a Mathieu i Zao Wou Ki stały się dla niej prawdziwym objawieniem.
Odkrywając abstrakcję liryczną, Detine odkryła swoją własną wolność...
Detine tworzy przy akompaniamencie muzyki, realizując pewien rodzaj "choreografii obrazowej i chromatycznej" gdzie gest jest "uwidocznieniem" jej wewnętrznego bytu. Muzyka jest katalizatorem, który pozwala jej zanurzyć się całkowicie w emocji i zapisać jej ulotność na płótnie. Każda forma intelektualizacji jej gestów jest jej obca, co oznacza, że nie wymusza aktu tworzenia, aby wpisać go w jakikolwiek modny ruch.
Detine nie próbuje udawać: ONA SIĘ STAŁA.
www.detine.comInformacje

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Opening hours
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł

Dane kontaktowe:
38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry