WIECZÓR POEZJI JERZEGO HARASYMOWICZA

19 października 2014 17:00

Cerkiew w Bartnem

WIECZÓR POEZJI JERZEGO HARASYMOWICZA
Poezja Jerzego Harasymowicza w opracowaniu muzycznym Bogusława Diducha i Wiesława Lewka

recytacja - Przemysław Sejmicki,
aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

opracowanie muzyczne - Bogusław Diduch i Wiesław Lewek

JERZY HARASYMOWICZ (1933-1999), pochodził z rodziny o mieszanych ukraińsko-polsko-niemieckich korzeniach. Zadebiutował w 1953 roku. Opublikował 56 tomików wierszy, przetłumaczonych na wiele języków. Zwany bardem Łemkowszczyzny był jednym z pierwszych polskich intelektualistów, którzy w okresie „odwilży" po 1956 roku podjęli temat tragicznego losu Łemków. Beskidzki pejzaż był inspiracją, dzięki której wykreował swój niepowtarzalny, fantastyczny świat - Krainę łagodności. Ze wszystkich tematów, jakie poruszał, w swej poezji, najpełniej zrealizował się w wierszach poświęconych tematyce górskiej i łemkowskiej. Autor zakazanego przez cenzurę „Lichtarza ruskiego", odwiedzał Bartne wielokrotnie. Z dumą opowiadał, że wrósł w tę okolicę tak, iż gdy wiosną zbliżał się drogą od Bodaków, już nawet psy z okolicznych chałup nie szczekały, biorąc go za swego. Zgodnie z ostatnią wolą poety jego prochy rozsypano w Bieszczadach.

PRZEMYSŁAW SEJMICKI - ur. 1973r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego Wydział Aktorski we Wrocławiu w 1999r. Od 1999-2010 roku aktor Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Od 2011 gościnnie występował w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie można go było zobaczyć w dwóch spektaklach "Ożenek" i "Śmierć pięknych saren".
Aktor wszechstronny, mający na swoim koncie przeszło 40 różnorodnych ról teatralnych takich jak: Oswald w "Upiorach" Ibsena, Lejtnant Zubow w "Zapiskach oficera Armi Czerwonej", AA w "Kartotece", Kuba w "Pętli", Zbyszek w "Moralności pani Dulskiej", Żyła w "Fabryce" czy Bohater w "Kartotece" Różewicza” To tylko niektóre z nich. Do tego role "bajkowe" jak Jacek "O dwóch takich, co ukradli księżyc" czy Koziołek w "Koziołku Matołku" i wiele innych. Ostatnio grał Bobkowskiego w monodramie "Wyczuwam, więc jestem" w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego z 2013r. Ma na swoim koncie role filmowe: "Syzyfowe prace", "Figurant..." , udział w serialu "Na dobre i na złe" czy w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem". Współpracuje z "Kabaretem Kopydłów" i z Teatrem "Nie Teraz" z Tarnowa.

CERKIEW w Bartnem

Cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym :
poniedziałek-czwartek w godz. 9:00 - 17:00
sobota 9:00 - 18:00
niedziela 14:00 - 18:00

CERKIEW w Bartnem
Bartne 38-307 Sękowa
tel. 18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)