Józef Śliwa - poeta, rzeźbiarz amator

JÓZEF ŚLIWA – POETA, RZEŹBIARZ AMATOR
Stała ekspozycja prac rzeźbiarskich w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
Otwarcie wystawy 21 grudnia 2016 r. (środa) godz. 9.30

Józef Śliwa – poeta, rzeźbiarz amator. Urodził się 26 XII 1927 roku w Woli Łużańskiej, zmarł 1 VII 2012 r. w Gorlicach. Pochodził z chłopskiej, wielodzietnej rodziny. Z wykształcenia technik – mechanik. Życie rodzinne i zawodowe ściśle związał z Gorlicami. Przez długie lata był pracownikiem Fabryki Maszyn Górniczych i Wiertniczych „Glinik". Przygoda z rzeźbą rozpoczęła się już we wczesnych latach dzieciństwa. Początkowo scyzorykiem, a następnie zrobionymi przez siebie dłutkami utrwalał w drewnie wspomnienia i tęsknoty za wsią, ziemią i przyrodą czyli za latami dzieciństwa i młodości. Najwięcej prac powstało na emeryturze. Szczególne miejsce zajmuje cykl rzeźb poświęconych pracy na roli: od przygotowania ziemi, siewu do wypieku chleba oraz rzeźby świętych i krucyfiksów. Wszystkie prace opisywał za pomocą wierszy, które stanowią spory zbiór utworów opowiadających o swoim życiu, pracy. Artystę cechował raczej ścisły umysł, jednak z natury był artystyczną duszą, samoukiem, którego twórczość powstała z potrzeby serca.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota, niedziela 9:00 - 18:00