Czym jest muzyka? Może po prostu niebem , z nutami zamiast gwiazd?

Ludwik Jerzy Kern

 

 

Chór mieszany Cantores Carvatiani zainicjował swą działalność we wrześniu 2010 roku. Niemal od samego początku swego istnienia działa pod patronatem Muzeum Dwory Karwacjanum i Gładyszów w Gorlicach. W skład zespołu wchodzą ludzie, których łączy pasja śpiewania. Zespół tworzą w większości nauczyciele. W chórze śpiewa również młodzież- głównie absolwenci szkoły muzycznej. Dyrygentem chóru jest pani Anna Cisoń – absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczyciel Szkoły Muzycznej im. J. Paderewskiego w Gorlicach. 

Chór od początku swego istnienia angażuje się w życie kulturalne regionu, swoim śpiewem uświetnia wiele imprez kulturalnych organizowanych przez Ośrodek Konferencyjno- Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku oraz władze samorządowe Gorlic ( np. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, Noworoczne Spotkanie Ludzi Nieobojętnych, HOMAGE A JAN PAWEŁ II – w dniu beatyfikacji, uroczystość Pro Publico Bono , Powiatowe Święto Małopolski i wiele innych ),  zapewnia oprawę artystyczną Mszy Świętych, jubileuszy. 

Chór co roku uczestniczy w spotkaniach ekumenicznych, Festiwalu Bortniańskiego, Łemkowskim Pogórzańskim Jarmarku Wielkanocnym, daje koncerty kolęd, pieśni wielkopostnych , muzyki rozrywkowej. Chór koncertuje w cerkwi w Łosiu i Bartnem. Po raz pierwszy  w tym roku zespół wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek na zakończenie Pochodu Trzech Króli, w którym licznie wzięli udział mieszkańcy Gorlic i okolic.

 

Festiwal Bortniańskiego, zabytkowa cerkiew łemkowska w Bartnem

 

OSIĄGNIĘCIA CHÓRU CANTORES CARVATIANI


Zespół może się poszczycić wieloma osiągnięciami:

 

  • Koncert podczas konferencji naukowej z okazji obchodów 500. rocznicy urodzin Marcina Kromera, która odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie 9 listopada 2012r. Konferencja, której współorganizatorem był Starosta Gorlicki pan Mirosław Wedrychowicz, została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Zgromadzonym w auli Biblioteki Jagiellońskiej prelegentom i gościom chór zaprezentował się w repertuarze renesansowym.
  • Oprawa muzyczna Mszy Świętej dla Rodziny Radia Maryja w dniu 03 czerwca 2013r. , transmitowana na żywo z Kościoła pod wezwaniem świętej Jadwigi w Gorlicach,  chór wykonał pieśni wzbogacające liturgię. Dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej chór można było usłyszeć także poza granicami naszego kraju!
  • Dużym sukcesem chóru było zdobycie I nagrody w XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie  oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie pieśni eucharystycznej.
  • Chór wziął także udział  w XII Międzywojewódzkim Przeglądzie Chórów Magnificat  w Osobnicy w październiku 2011r. Uznanie słuchaczy zdobyły wykonywane pieśni : Ave Maria (Angelus Domini) F. Biebla, Regina coeli R. Twardowskiego oraz  Bogoroditse Devo, Raduisia S. Rachmaninowa.
  • Powodem do dumy jest również II nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu:O kaganek Gwarków  w Tarnowskich Górach (29 września 2012r.). Chór wykonał 4 utwory o charakterze rozrywkowym, w tym jeden o tematyce górniczej, zdobywając nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Tarnogórskiego Centrum Kultury.
  • 11 stycznia 2014 r. chór Cantores Karwacjanum zdobył I miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Organizatorem pierwszej edycji Festiwalu było Studium Liturgiczne w Rzeszowie. Gorlicki chór zaprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny, pokonując w przesłuchaniach konkursowych 12 zespołów. Jury doceniło wysoki poziom trudności prezentowanych kolęd i pastorałek oraz ich profesjonalne wykonanie.  Chór zyskał także uznanie w oczach publiczności, zdobywając nagrodę drugiego,   nieoficjalnego Jury. To szczególne wyróżnienie, napawające dumą członków zespołu. Ponadto podczas pobytu w Rzeszowie chór wystąpił w kaplicy Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego oraz podczas koncertu finałowego  w Bazylice OO. Bernardynów.
  • 18 stycznia 2014 roku chór Cantores Carvatiani  zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W II etapie prestiżowego Festiwalu spotkali się najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Chór został wytypowany do tego festiwalu jako jedyny  w naszym regionie, podczas przesłuchań konkursowych, które odbyły się 19 grudnia 2013 r. w Tuchowie.Patronat nad tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Kolęd  i Pastorałek w Będzinie  objął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj. Wykonawców oceniało szacowne jury w składzie: dr Michał Sławecki (UKSW i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina  w Warszawie), prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz ks. dr Paweł Sobierajski  (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). W przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali się soliści, zespoły i chóry. W tegorocznej edycji przeglądu wzięło udział aż 20 chórów, z czego 14 rywalizowało bezpośrednio z Cantores Karwacjanum o zwycięstwo w kategorii chórów mieszanych.Decyzją Jury I miejsce w kategorii chórów mieszanych przyznano chórowi z Gorlic, który podczas festiwalu wykonał utwory prezentowane wcześniej na Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Opracowania i interpretacje kolęd prezentowane przez chór  podobały się również licznie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła występ gromkimi brawami.

 

 

 

Chór w miarę rozwoju wzbogaca repertuar o pieśni kościelne, liturgiczne, kolędy i pastorałki ,ciekawe aranżacje muzyki poważnej i rozrywkowej, podejmuje wyzwania związane z wykonywaniem pieśni w języku angielskim, francuskim, włoskim, po łacinie.  W swoim repertuarze posiada utwory śpiewane w języku starocerkiewnym ( D. Bortniańskiego, S. Rachmaninowa ), które prezentuje m.in. podczas Festiwalu Bortniańskiego. 
Członkowie chóru wzięli udział w warsztatach z zakresu emisji głosu, prowadzonych przez światowej sławy śpiewaczkę operową Barbarę Tritt. W ten sposób doskonalili swój warsztat wokalny. Uniwersalność i różnorodność artystyczna pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w festiwalach i konkursach muzycznych. Każdy występ stanowi okazję do zaprezentowania szerszej publiczności piękna muzyki chóralnej, a dla dyrygenta  i chórzystów jest źródłem osobistej satysfakcji. Zespół otwarty jest na nowe wyzwania muzyczne. Działalność chóru to także promocja ziemi gorlickiej.

 

NOTKA O DYRYGENCIE

 

Anna Cisoń jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury chóralnej i edukacji muzycznej, w klasie dyrygowania prof. Elżbiety Wiesztordt.

Pracuje jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej  Ist. W Gorlicach, Szkole Muzycznje w Korzennej oraz jako dyrygent chóru Cantores Karwacjanum  w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów  w Gorlicach.

Szczególne osiągnięcia w konkursach muzyki chóralnej: 1 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie w 2011 roku, 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2010 i 2014 roku, 1 miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2014 roku, 2 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu  „o Kaganek Gwarków” w Tarnowskich Górach.  Ponadto jej uczniowie byli laureatami konkursów regionalnych dla szkół muzycznych I st. z kształcenia słuchu, literatury muzycznej oraz śpiewu chóralnego i solowego.

W sierpniu 2011 roku wzięła udział w wyjeździe  do Włoch, koncertując  w roli dyrygenta z  chórem młodzieżowym Soli Deo z Jasła min. w Rzymie, gdzie niezapomnianym przeżyciem było wykonanie Gaude Mater Polonia w Bazylice św. Piotra przy grobie papieża Jana Pawła II oraz Monte Casino, Asyżu, Wenecji. Ponadto przygotowała chór do polsko – niemieckiego projektu symfonicznego, który miał miejsce w październiku 2013 roku w Gorlicach. W latach 2005 – 2010 koncertowała z Kameralnych Chórem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i chórem PWSZ w Sanoku min. w Mancheim, Bratysławie, Pradze.

Sponsorzy chóru
     
      

 

Zobacz galerie zdjęć z koncertów

Do góry