Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w projekcie BON KULTURY 2018/2019. W tym i przyszłym roku w naszej ofercie mamy cztery nowe propozycje przeznaczone dla zorganizowanych grup dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

SKARBY Z ULA
warsztaty edukacyjno – plastyczne

Pszczoły już od najdawniejszych czasów wzbudzały zainteresowanie naszych przodków, stając się symbolem pracy, porządku i powodzenia. Produkty pochodzące z ula stanowiły ważną rolę gospodarczą, nie tylko jako słodki składnik menu, lecz także cenny materiał do wyrobu wielu innych produktów: świec, środków czystości, leków i kosmetyków. W czasie warsztatów dowiemy się jak wygląda życie pszczół, skąd bierze się miód, będziemy mogli zobaczyć, dotknąć i powąchać produkty pszczele. Podczas spaceru po skansenie poznamy eksponaty, zioła i kwiaty związane z pszczelarstwem. Pod koniec zajęć stworzymy aromatyczne tabliczki z wosku pszczelego oraz kompozycji ziół i kwiatów. Własnoręcznie wykonane tabliczki będą pamiątką z warsztatów edukacyjnych. Mogą stać się oryginalnym prezentem, ozdobą domu, naturalnym aromatyzerem powietrza.

Zajęcia adresowane do osób w wieku od 6 lat
Czas trwania: 1 godz.
Koszt: 5 zł od osoby
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,00 zł dla uczestników spoza Gminy Gorlice).
Miejsce: Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Anna Niemczyńska-Szurek, Barbara Wojnarska
tel. (18) 351 10 18

AKCJA TRANSLOKACJA
warsztaty etnograficzno - modelarskie

Jak dawniej wyglądała łemkowska wieś? Jak budowano wiejski dom? Czy dom można wziąć ze sobą i przenieść w inne miejsce? Na te i na inne pytania znajdziemy odpowiedź w czasie warsztatów, wcielając się w postacie budowniczych sprzed ponad 100 laty, których głównym zadaniem będzie translokowanie (przeniesienie) modelu drewnianej chyży (łemkowskiego domu mieszkalno-gospodarczego) w nowe miejsce. Zrobimy to zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa. Gospodarze wybiorą miejsce posadowienia domu względem słońca, wiatru i wody. Cieśle rozbiorą i przeniosą model (w skali 1:10), znakując belki. Potrzebny też będzie m.in. różdżkarz i studniarz – ci poszukają wody, by przenieść studnię. W czasie warsztatów uczestnicy w praktyce poznają podstawowe terminy związane z wiejskim budownictwem: zrąb, zamki ciesielskie, komora, boisko. Poznają też i porównają tradycyjne i współczesne elementy krajobrazu wsi.

Zajęcia adresowane doosób w wieku od 10 lat
Czas trwania: 1,5 godz.
Koszt: 5,80 zł od osoby *
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,80 zł dla uczestników spoza Gminy Ropa)
Miejsce: Zagroda Maziarska w Łosiu

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Klaudia Zbiegień
tel. (18) 353 43 63

MÓJ HERB – MOJE LOGO
warsztaty heraldyczno - plastyczne

Czym jest herb? Czy logo jest jego współczesnym odpowiednikiem? Jakie są polskie symbole narodowe i znaki patriotyczne? Na warsztatach w renesansowym kasztelu rodu Gładyszów, z pogadanki i prezentacji multimedialnej dowiemy się o ich znaczeniu, zasadach heraldyki i projektowaniu graficznych symboli. Inspirując się dawnymi herbami szlacheckimi w nawiązaniu do swojego nazwiska, zaprojektujemy i wykonamy własną tarczę herbową, wycinając filcowe elementy i naklejając je na drewnianą tarczę. Warsztaty zakończy quiz heraldyczny, dzięki któremu sprawdzimy i utrwalimy zdobytą wiedzę.

Zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 15 lat
Czas trwania: 1,5 godz.
Koszt: 5,60 zł od osoby*
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,60 zł dla uczestników spoza Gminy Gorlice).
Miejsce: Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Ewa Piotrowska-Kukla
tel. (18) 351 31 14

TWORZYMY ILUZJĘ PRZESTRZENI – JAK W STAROŻYTNYM EGIPCIE, ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPIE, RENESANSOWYM RZYMIE
warsztaty plastyczne

Jak postrzegamy obiekty w naturze i w jaki sposób możemy je pokazać na płaszczyźnie? Co to jest perspektywa i dlaczego jest ona potrzebna każdemu artyście? Jak zmieniały się sposoby przedstawienia przedmiotów i przestrzeni na płaszczyźnie w różnych epokach historycznych? W części teoretycznej warsztatów dowiemy się co to jest perspektywa. Na przykładzie dzieł sztuki nauczymy się rozpoznawać jej rodzaje: rzędową, kulisową, linearną i inne. W części praktycznej, pracując w grupach, stworzymy kompozycję urbanistyczną w wybranym rodzaju perspektywy. Korzystając z szablonów (budynki, ludzie, zieleń) i innych narzędzi graficznych, stworzymy widok miasta według zasad i własnej fantazji.

Zajęcia adresowane do: osób w wieku od 11 lat
Liczba uczestników: do 25 osób
Czas trwania: 1-1,5 godz.
Koszt: 4,20 zł od osoby *
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,00 zł dla uczestników spoza Miasta Gorlice)
Miejsce: Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach

Szczegółowe informacje i rezerwacja: Magdalena Zalesko, tel. (18) 35 35 618 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.