PIOTR KLAMERUS / mała forma rzeźbiarska

2014-03-08   2014-03-08   2014-03-08

PIOTR KLAMERUS - rzeźbiarz i scenograf. Ma pokaźny dorobek artystyczny. Rzeźbi w drewnie i kamieniu. Wykonuje też małe formy rzeźbiarskie w brązie. Jego rzeźby układają się w spójną opowieść - o Bogu i człowieku, ich wzajemnych relacjach, o cierpieniu, ludzkiej niedoli. Ciekawe w formie i niebanalne opowiadają o człowieczych tęsknotach, słabościach, pasjach. Pojawił się znany już temat ptaki, które Piotr Klamerus wyczarowuje od lat z drewna, brązu czy kamyków przyniesionych z pobliskiego potoku. Temat ten wciąż wraca w twórczości artysty. Piotr Klamerus pochodzi z góralskiej rodziny. Ukończył meblarstwo w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara. W latach 80. ubiegłego wieku pracował w pracowni scenografii w Teatrze Stu w Krakowie, a później zajmował się scenografią w teatrze „Bagatela” w Krakowie. Prowadził zajęcia w zakopiańskiej „Jutrzence”. Początkowo uczył dzieci scenografii filmowej i teatralnej, a następnie ceramiki. Obecnie pracuje w szkole Kenara. Prowadzi zajęcia z rzeźby i ceramiki. Studiuje scenografię w warszawskiej ASP. W ramach studiów wykonuje projekty kostiumów, makiety scenografii. Swoje rzeźby pokazywał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Programy ministra

25 marca 2024 - 02 kwietnia 2024